czwartek, 28 października 2010

Twoje życie. O życiu, rodzinie, małżeństwie, płciowości, miłości - rozmowy z dziewczyną, Karol Meissner OSB, Bolesław Suszka

 
Posted by Picasa

"CZĘŚĆ l
CZY NASZE ŻYCIE MA SENS?
1. Dla kogo i po co piszemy?
Pragniemy, byś biorąc tę książkę do ręki miała świadomość, że piszemy myśląc przede wszystkim
0 Twojej przyszłości. Przecież przyjdzie chwila, w której zapewne Ty i ogromna większość Twoich koleżanek założycie rodzinę. Chodzi nam o to, byś o tym myślała. Jest to sprawa, która dotyczy nie tylko Ciebie. Pisząc, myślimy również o Twoim przyszłym mężu, którego - rzecz jasna - najprawdopodobniej jeszcze w ogóle nie znasz, a który przecież żyje. Jak by to dobrze było, by tam, gdzie jest, myślał też, tak jak Ty, o swym przyszłym małżeństwie i rzetelnie do niego się przygotowywał. Chodzi nam też o dzieci, którym przekażecie życie. Chodzi nam wreszcie o nasz naród, o naszą Ojczyznę. Przecież takie jest społeczeństwo, jaka jest rodzina.
Niektóre z Was żyją w pogodnej atmosferze rodzinnej. Jest to nieoceniony wprost skarb. Są jednak również
1 takie, które nie czują się dobrze w swoim domu rodzinnym. Wiecie, jak to boli. Chodzi więc o to, żebyście umiały stworzyć Waszym dzieciom takie warunki życia, w których by się czuły jakoś bardziej po ludzku, niż te spośród Was, które wśród swoich czują się wyobcowane i samotne.
Jedne i drugie powinnyście przemyśleć źródła powodzenia małżeństw, które znacie, czy ich niepowodzenia, nawet jeśli to miałoby dotyczyć Waszych rodziców.
Nie chodzi bynajmniej o ich krytykowanie. Chodzi o to, byście rozsądnie i bystro obserwując życie, przemyślały głęboko swoje spostrzeżenia, umiały oceniać fakty i wyprowadziły właściwe wnioski, przydatne dla Waszego własnego życia.
2. Pragniemy się Tobie przedstawić
Nie chcemy, byś nie wiedziała kim jesteśmy. Anonimowość jest niepożądana w sprawach, o których piszemy. Pozwól zatem, że jako autorzy przedstawimy się Tobie.
Bolesław jest mężem, ojcem i dziadkiem. Wraz z żoną wychowali czworo dzieci, które są już dorosłe. Jest biologiem i pracuje naukowo w jednym z instytutów Polskiej Akademii Nauk. Od wielu lat interesuje się wszystkim, co się wiąże z wychowaniem do życia w rodzinie. Ma liczne kontakty z grupami małżeństw, często spotyka się z młodzieżą. Jest czynny w dusz pasterstwie rodzin.
Karol wybrał inną drogę życia. Ukończył studia medyczne. Już jako lekarz wstąpił do zakonu benedyktynów, w którym został kapłanem. Zdając sobie sprawę z tego, jak zasadnicze znaczenie w życiu osobistym ludzi i w życiu społecznym ma małżeństwo, rodzina i wychowanie, wiele czasu poświęca na spotkania z ludźmi potrzebującymi rady i pomocy.
Łączy nas przyjaźń. Dostrzegamy, jak wiele cierpień sprawiają małżeństwom, dzieciom i młodzieży konflikty rodzinne. Nie chcemy bezczynnie na to patrzeć. Widzimy, że istnieją łatwo dostępne publikacje, których autorzy podchodzą do tych ważnych problemów bez należytego poczucia odpowiedzialności za dobro ludzi Chcemy więc omówić z Tobą to wszystko z innego stanowiska. Po prostu INACZEJ, z myślą o Twoim życiu. Stąd tytuł tej książki.
Jesteśmy katolikami. Wierzymy, że Bóg nas mądrze stworzył. Dał nam rozum, byśmy Go mogli poznać. Przecież nam się objawił. Jesteśmy przeświadczeni.
że nie może być sprzeczności między rzetelnym poznaniem naukowym a wymaganiami moralnymi stawianymi przez naszą wiarę. Jeśli sumiennie przemyślisz sprawę dojdziesz i Ty do wniosku, że wierność zasadom moralności chrześcijańskiej jest rzeczywistym dobrem zarówno dla każdego z nas, jak i dla życia całego społeczeństwa.
Z tej perspektywy patrzymy na poruszane tu zagadnienia. Staramy się też uczciwie wyjaśnić to, co dotyczy życia seksualnego, ukazując je tak, jak naszym zdaniem należy, to znaczy na szerszym tle całej ludzkiej rzeczywistości.
Opracowywaliśmy nasze wypowiedzi razem. Są one wynikiem wspólnie prowadzonych rozważań i rozmów. Po prostu dzielimy się z Tobą tym, do czego w nich doszliśmy. Traktuj nas jako jednego autora i tak też będziemy się wypowiadali.
3. Kim jesteś?
Zauważ, że myśląc o sobie i stawiając pytanie: kim jestem? nie znajdziesz na to pytanie odpowiedzi w sobie samej. Można jednak dokonać zestawienia pewnych spostrzeżeń dotyczących nas samych, a oczywistych chyba dla każdego. Od tego zacznijmy nasze myślenie i spróbujmy wyciągnąć wnioski.
Różnisz się od zwierząt. Jesteś istotą rozumną. Wiesz, że istnieje prawda, możesz jej poszukiwać i ją poznawać. Dostrzegasz też, że niestety istnieje zaprzeczenie prawdy czyli kłamstwo. Masz zdolność poznawania świata Możesz go w jakimś stopniu opanować np. przez korzystanie z przemyślnych urządzeń, jak choćby długopis, aparat fotograficzny, maszyna do szycia czy komputer. Niestety, masz również możliwość niszczenia swego środowiska i przyrody.
Umiesz myśleć. Umiesz mówić czyli wyrażać swe myśli. Umiesz też kochać. To jest bardzo ważne: umiesz
miłować, jesteś zdolna do miłości i potrzebujesz jej, bo bez niej nie będziesz szczęśliwa, a przecież każdy człowiek pragnie szczęścia.
Oceniasz piękno. Potrafisz dostrzec brzydotę.
Potrafisz się uśmiechać, odczuwasz więc radość. Przeżywasz też nieraz smutek i wiesz, co to są łzy.
To nie wszystko. Masz świadomość, że istnieje dobro, do którego możesz dążyć, które możesz wybierać. Równocześnie stwierdzasz, że istnieje zło. Wiele razy sama tego doświadczyłaś. Każdy z nas bowiem doświadcza - jak to się mówi - że są pewne rzeczy, które powinniśmy czynić, ale że są również i takie czyny, od których powinniśmy się powstrzymywać. Dotyczy to nawet najprostszych spraw. Np. powinnam się przygotować do jutrzejszego sprawdzianu, albo nie powinnam przechodzić przez ulicę „na czerwonym świetle". Nie ma na świecie człowieka, który by nie przeżywał owego doświadczenia powinności.
Doświadczenie powinności może dotyczyć Ciebie samej, np. powinnam postępować uczciwie, czy nie powinnam oszukiwać. Może też dotyczyć drugiego człowieka: powinnam ci pomóc w lekcjach, albo nie powinnam ci przeszkadzać. Od tego poczucia powinności nikt z nas nie może się uchylić. Na pewno jednak czujesz to, co każdy z nas czuje, że jesteśmy jakoś wewnętrznie rozdarci: wiemy, co jest dobre, a czynimy nieraz to, co oceniamy jako złe. l wtedy pojawia się w nas świadomość winy. Świadomość ta też wyróżnia nas, jako ludzi. Jest więc wyrazem naszej godności i, jak sama rozumiesz, stoi w związku z tym, co określamy mianem sumienia.
Dotykamy tutaj problemu wolności, o której mówi się wiele. Zwraca się uwagę na to, że różne są wolności. Tutaj mam na myśli tę wolność, dzięki której możemy chcieć, umiemy wybierać, możemy decydować. Jesteśmy rzeczywiście powołani do wolności. Prawdziwie wolnym jest jednak tylko taki człowiek, który rozumiejąc swoją powinność umie wybierać dobro. Zło zniewala człowieka. Na tym polega właśnie zło palenia,"

WSTĘP . . 6
CZĘŚĆ I — Czy nasze życie ma sens?
Dla kogo i po co piszemy? 8
Pragniemy się Tobie przedstawić 9
Kim jesteś? 10
O co Ci w życiu chodzi? 13
Co jest dobre, a co jest złe? 18
Więcej mieć czy bardziej być7 . 21
Kilka myśli o rodzinie 25
Czy istnieje prawdziwa miłość? 34
Miłość - czystość - wstyd 42
Czy warto żyć i jak żyć? 47
CZĘŚĆ II — Rozwój i wychowanie
Jakich masz rodziców? . 49
Kto Ciebie uczy życia? 52
Rozwój psychoseksualny ... 61
Jak myśleć o płciowości? 64
Kobiecość i męskość 70
Mass media a zachowania seksualne .... 82
Doznanie seksualne a nasza wolność 88
Wewnętrzna wolność 97
CZĘŚĆ III - On - Ty - Was dwoje
Przyjaźń czy seks? 105
Czy istnieją porządni chłopcy? 111
Dziewictwo dzisiaj 114
Współżycie przed ślubem? 116
Czy męża się sobie wybiera? 124
Celibat ... 130
CZĘŚĆ IV - Co dalej?
Prawdziwa miłość a współżycie płciowe . . .135
Antykoncepcja 142
Kierowanie płodnością w małżeństwie . . . .145
Kobieta - kobieta? 148
Co robić, jeśli popełniliśmy błędy? 155
Co czynić już dzisiaj? 157

Copyright by Karol Meissner OSB, Bolesław Suszka
Ilustrowała s. Alicja Wenc MChr
Zdjęcie na okładce Bernhard Schmitz
ISBN 83-85203-03-6
Za zgodą władz kościelnych
Wydawnictwo Towarzystwa Chrystusowego
dla Polonii Zagranicznej HLONDIANUM
61-120 Poznań, ul. Panny Marii 4
Wydanie II poprawione. Nakład II 60.000 egz.
Skład i druk: Zakład Poligraficzny Wydawnictwa HLONDIANUM Zam. 2/2.01/92

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz